بلاگ

Image blog
با کراسفیت CROSS FIT آشنا شوید

تاریخچه کراسفیت

کراس فیت در سال 2000 تاسیس شد، ولی جرقه های ابتدایی شروع به کار آن سال ها قبل وقتی "گلسمن "یک ژیمناستیکار نوجوان بود،زده شد . وی مانند نوجوانان ورزشکار می خواست قوی تر باشد . اومتوجه شد که با کارکردن با دمبل و وزنه می تواند از تمام ژیمناستیکارهای دیگر پیشی بگیرد .او به غیر از ژیمناستیک دوچرخه سواری هم میکرد و دوستان ژیمناستیکار گلسمن در وزنه برداری یا دوچرخه سواری توان رقابت با او را نداشتند و در عین حال دوستان دو چرخه سوار او نیز قادر به اجرای حرکات آکروباتیک گلسمن در ژیمناستیک نبودند. گلسمن در سال 1995 در کالیفرنیا باشگاهی تاسیس کرد و در همان سال از طرف اداره پلیس شهر سانتاکروز دعوت شد تا نیرو های این اداره را تمرین دهد. تا قبل از این بیشتر کار او برگزاری جلسات تمرینی اختصاصی برای افراد بود . اما بعد از آن که هر روز افراد بیشتری برای تمرین با او تماس می گرفتند تعداد مشتری های خود را دو برابر و جلسات تمرینی را به صورت گروهی در باشگاه خود برگزار کرد.کسانی که پیش از این جلسات تمرینی اختصاصی داشتند نیز از تمرین کردن با سایر افراد در گروه لذت بیشتری می بردند و این گونه بود که جامعه کراس فیت تشکیل شد. اولین شعبه آن در کراس فیت نورت در سیاتل بود . تا سال 2005، 13 شعبه دیگر نیز تاسیس شد و در سال 2012 قریب به 10 سال پس از شروع به کار کراس فیت به معنی دستیابی به آمادگی جسمانی در تمامی زمینه هاست .

کراسفیت چیست؟

کراسفیت با انجام این تمرینها ،اجزای اصلی تناسب اندام را هدف قرار می دهد . تناسب ریوی قلبی ، استقامت ،قدرت و استحکام عضلانی ،انعطاف  ، نیرو ،سرعت ،چالاکی ،تعادل ، هماهنگی و دقت . آموزش کراسفیت به 3تا 5 روز در هفته نیاز دارد . ورزش ها شدید و کوتاه هستند و 5تا 15 دقیقه طول نمی کشد . ورزش کراسفیت از انواع ورزش های انفجاری هستند که به شکل مداری انجام میشود و استراحت بین آنها کوتاه است . کراسفیت به طور کلی برای ارتقای 10 ویژیگی فیزیکی فرد انجام می شود؛ 1.استقامت قلبی _عروقی تنفسی2.استقامت بدنی 3.قدرت4.انعطافپذیری5.تعادل6.سرعت7.تناسب اندام8.چابکی9.دقت 10.تمرکز

پس از مدتی کراسفیت کاران دریافتند که با ترکیب فعالیتهای ورزشی های مختلف مثل ژیمناستیک ،وزنه برداری و دومیدانی می توانند آن 10 ویژگی موردنظر دست یابند . در این ورزش پرهیجان در یک ست تمرینی ،هم پایین تنه و هم بالاتنه درگیر است و باعث افزایش شدید سوخت وساز بدن می شود که این امر موجب چربی سوزی بالا می شود . برنامه های کراسفیت هر روز در حال تغییر است و بدن به یک نوع سیستم تمرینی عادت نمی کند. کراس فیت این امکان را به همه افراد می دهد که با هر توان بدنی بتوانند آمادگی جسمانی خود را بالا ببرند . نیرو های پلیس تمرینات کراس فیت را مانند تعقیب و گریز با یک مجرم می دانند. بو کسورها می گویند این تمرینات مثل قرار گرفتن در رینگ بوکس است. کراس فیت در دنیای آمادگی جسمانی غوغایی به پا کرده است ؛نه تنها با محبوبیت خود بلکه با ارائه تعریف نوینی که از آمادگی جسمانی دارد. کراس فیت با تمرینات فشرده و هدفدار و محبوبیت روز افزون خود به نظر می رسد برای سال ها سلطان ورزش های آمادگی جسمانی باقی بماند.

آخرین بلاگ ها
Image blog
ریکاوری بعد از ورزش چیست؟
Image blog
فواید فیزیولوژیکی یوگا
Image blog
اعتیاد به ورزش