بلاگ

Image blog
ایرو بیک چیست؟

ایرو بیک چیست  و چرا توصیه می شود ؟

ایروبیک ، به فعالیت هوازی اطلاق می شود که در آن ها شدت تمرین کم مدت تمرین زیاد است . فعالیتی است که حداقل 10 تا 12 دقیقه با حالت ریتمیک و موزون به طول می انجامد و عضلات بزرگ بدن را کار می گیرد. این فعالیت در شرایطی انجام می شود که سرعت و شدت تمرین قابل تحمل است و نیاز بدن به اکسیژن برای مدتی افزایش می یابد . ورزش هایی مانند پیاده روی ،شنا ، دو ، دوچرخه سواری ، کوه نوردی پله ای ، اسکی در مناطق کوهستانی ، اسکیت ، انواع حرکات موزون و قالب های مختلف تنیس به صورت متناوب ( راکت بال ،اسکواش ) از جمله ورزش های ایروبیک یا هوازی می باشند.

 

فوائد ایروبیک :  

از نظر پزشکی ، این ورزش سیستم قلب ،عروق تنفس را تعلیم داده تا با سرعت و بازدهی بالا اکسیژن را در یافت و به قسمت های مختلف بدن برساند. در اثر انجام این نوع ورزش ها تنفس یکنواخت از دهان و بینی به طور همزمان انجام میشود و باعث تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن ، کنترل قند خون ، کنترل فشار خون و کاهش وزن اضافی بدن خواهد شد. ایروبیک وسیله ای موثر برای جلو گیری از افسردگی ، بی حوصلگی و بی قراری است ، چون هرمون آندرفین در بدن تولید میشود و باعث ایجاد نشاط ، تمرکز ذهن و بالا رفتن خلاقیت فکری می شود .

تمرینات ایروبیک موجب حرکات ریتمیک و متناوب ماهیچه ای شده و ظربان قلب و تنفس را در مدت زمان کوتاهی بالا می برد.

 بهترین شیوه انتخاب ایروبیک ،برقرار کردن تعادل و توازن میان این نوع ورزش ها با شرایط جسمانی فرد می باشد. این استراتژی مصدومیت های پیاپی را کاهش و بروز آنها را تقلیل میدهد و موجب می شود ، در شرایطی که فرد فعالیتهای بدنی زیادی انجام می دهد. توازن بالانس بیشتری در حرکات ماهیچه ها برقرار گردد که این امر سبب می شود فرد بیش از پیش از انجام ورزش لذت ببرد . به خصوص این مسئله هنگامی که فرد تمریناتی با تحرک بالا مثل دویدن ،تنیس و اسکواش انجام میدهد و یا به ورزش هایی با تحرک کمتر مانند شنا ،پیاده روی و اسکی می پردازد بسیار حائز اهمیت است. نکته مهم این است که ورزش های ایروبیک به بهبود وضعیت جسمانی و پیش گیری از مصدومیت ها کمک شایانی می کند.

ایروبیک در زنان

خانم ها تصور می کنند اگر با دستگاه ، تمرین بدن سازی کنند ، بدن آن ها عضلانی می شود. در این رابطه باید گفت : میزان عضلانی شدن در مردان و زنان با این روش ، متفاوت نشان میدهد چون هورمون خانم ها به علت اختلاف هورمنی با آقایان ، به این تمرینات واکنش نشان می دهد. چون هورمون تسترون نقش تعیین کننده در تقویت و بهبود حجم عضلانی دارد و در زنان مقدار این هورمون کم است ، در نتیجه با وزنه موجب عضلانی شدن آن ها نمی شود. خانم ها می توانند با برنامه خاص ایروبیک ،عضلات خود را سفت تر کنند و تمرینات بدنسازی را قبل از رسیدن به سن سالمندی به منظور کاهش عوارض پیری انجام دهند، زیرا که تمرینات قدرتی بهترین راه برای جلو گیری از پوکی استخوان و.... می باشد

مدت زمان مناسب برای انجام تمرینات ایبروبیک

این که چه مدت زمانی را برتای انجام تمرینات ایروبیک باید اختصاص دهید بیشتر از همه بستگی به هدف ، جدول برنامه ریزی و شرایط فیزیکی شما دارد . اما زمان 10 تا 60 دقیقه قابل قبول به نظر می رسد. اگر هدف شما کاهش وزن اضافه بدنتان باشد و در شرایط بدنی مساعد هم باشید می توانید مدت بیشتری ورزش کنید .

آخرین بلاگ ها
Image blog
ریکاوری بعد از ورزش چیست؟
Image blog
فواید فیزیولوژیکی یوگا
Image blog
اعتیاد به ورزش